Koku kopšana un vainaga veidošana

Bieži vien, ārējo apstākļu dēļ, koki aug bez izteiktas galotnes, kas noved pie daudzgalotnības un gariem izstīdzējušiem zariem, kas vēlak lūzt paši no sava svara. Tas viss sabiezina koka vainagu un saīsina tā mūžu. Tāpēc jau agrīnā stadijā kokiem ir nepieciešama kopšana un  vainaga formas veidošana, lai koks augtu ar izteiktu galotni, spēcīgiem zariem un kompaktu vainagu.

Tāpēc profesionāls arborists veic:

-koku vainaga retināšanu, kur tiek izzāģēti sausie zari un zari, kas pārāk sabiezina koka vainagu. Izretinot koka vainagu, uzlabojas vēja caurlaidība un gaismas nodrošinājums, kas būtiski iespaido koka turpmāko attistību. Vainaga retināšana ir vienīgais koku kopšanas veids, kurā netiek mainīta koka forma un izmēri.

-koku vainaga samazināšanu, kur tiek samazināts koka vainags, cenšoties saglabāt koka dabisko formu. Zari tiek īsināti, ievērojot pareizus zaru griešanas un īsināšanas principus.

       -koku vainaga pacelšanu, kur tiek veikta apakšējo zaru nozāģēšana vajadzīgajā augstumā. Galvenokārt šo darbu veic, lai koki netraucētu gājēju vai transporta kustību.